Poznaj prelegentów Konferencji Razem Przeciw Dezinformacji

Wspólnie tworzymy przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń z ekspertami, środowiskiem akademickim, mediami i biznesem na temat współczesnych wyzwań związanych z dezinformacją i edukacją medialną.

dr Jewhen Fedczenko
Redaktor naczelny StopFake.org

Keynote speaker podczas Konferencji Razem Przeciw Dezinformacji. Dyrektor szkoły dziennikarstwa Mohyla, redaktor naczelny StopFake.org, były profesor wizytujący w obu szkołach w Annenberg.

Małgorzata Kilian-Grzegorczyk
Prezeska Stowarzyszenia Demagog

Założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Demagog, pierwszej w Polsce strażniczej organizacji factcheckingowej, gdzie zarządza blisko 40-osobowym zespołem pracowników i wolontariuszy. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

dr Paweł Terpiłowsk
Redaktor naczelny demagog.org.pl

Członek Demagoga od 2016 roku. Od 2017 roku jego redaktor naczelny i wiceprezes Stowarzyszenia Demagog. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, ekspert od spraw wschodnich Fundacji Ambitna Polska. Członek zarządu Europejskiej Sieci Standardów Fact-checkingu (EFCSN) oraz Stałej Grupy Roboczej monitorującej wdrażanie Kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji. W 2022 roku był członkiem Grupy Roboczej do spraw dezinformacji o wojnie w Ukrainie, powstałej przy Europejskim Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO).

Patryk Zakrzewski
Członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog

Koordynator Akademii Fact-checkingu, członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, ekspert w zakresie edukacji medialnej. Od blisko pięciu lat prowadzi zajęcia na temat fake newsów i weryfikowania informacji w internecie dla uczniów i studentów, nauczycieli i edukatorów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu.

Piotr Mieczkowski
Dyrektor Zarządzający w Fundacji Digital Poland

Kieruje pracami fundacji Digital Poland, której misją jest uczynienie z Polski centrum innowacji. Jest członkiem zarządu European AI Forum – największej organizacji europejskich spółek AI (ponad 2000 podmiotów) z siedzibą w Belgii oraz wspiera tworzenie polityk cyfrowych i strategii jako Ekspert Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji.

dr Katarzyna Bąkowicz
Adiunktka Uniwersytetu SWPS

Komunikolożka i medioznawczyni. Adiunktka Uniwerytetu SWPS. Współtwórczyni Central European Digital Media Observatory, gdzie zajmuje się badaniami naukowymi z zakresu dezinformacji oraz realizuje projekty komunikacyjne. Asesorka European Fact-Checking Standards Network, członkini zarządu Rady Reklamy, członkini Komisji Medioznawczej Polskiej Akademii Umiejętności.

Gosia Fraser
Redaktorka naczelna projektu TECHSPRESSO.CAFE

Redaktorka naczelna projektu TECHSPRESSO.CAFE poświęconemu zagadnieniom wpływu nowych technologii na kwestie społeczne, polityczne i gospodarcze. Od ponad dekady zajmuje się kwestiami prywatności, cyberbezpieczeństwa, przemian w infosferze i ekspansji sfery cyfrowej w życiu człowieka w kontekstach tak geopolitycznych, jak i kulturowych. Z uwagą śledzi rosnącą rolę infosfery w konfliktach na całym świecie, szczególnie dużo zainteresowania kierując w stronę operacji wpływu.

Mateusz Sztobryn
Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Cyfryzacji.

Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Cyfryzacji. Legislator aktualnie pracujący nad wdrożeniem aktu o usługach cyfrowych.

prof. Karina Stasiuk Krajewska
profesorka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu

Doktorka habilitowana w obszarze nauk o komunikacji społecznej  mediach, profesorka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. W swojej pracy badawczej zajmuje się etyką i profesjonalizacją zawodów medialnych, teorią i analizą dyskursu oraz badaniem dezinformacji. Autorka ponad stu publikacji naukowych oraz kilkunastu programów studiów w obszarze dziennikarstwa i mediów. Koordynatorka Central European Digital Media Observatory (CEDMO) w Polsce, członkini EDMO’s Group of Experts on Structural Indicators for the Code of Practice on Disinformation oraz ekspertka International Fact Checking Network.

Magdalena Kicińska
Redaktorka naczelna Magazynu Pismo

Redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” i wiceprezeska Fundacji Pismo. Reporterka i laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad”. Autorka książek: Pani Stefa (Czarne, 2015), Środki transportu (Wydawnictwo Literackie, 2019) współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki Teraz ’43. Losy (Wielka Litera, 2018). We wrześniu 2021 roku ukazała się książka, którą napisała z Agnieszką Jucewicz, Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików. Podziwia fototropizm.

dr Konrad Ciesiołkiewicz
Prezes Fundacji Orange

Prezes Fundacji Orange, zajmującej się edukacją informacyjną, medialną i cyfrową dzieci i młodzieży oraz wspieraniem nauczycieli i liderów społecznych. Psycholog, politolog, doktor nauk społecznych, pełnomocnik rektora i wykładowca Uczelni Korczaka.

Jakub Olek
Director of Government Relations and Public Policy, TikTok

Związany z innowacjami i firmami technologicznymi od ponad 15 lat. Z wykształcenia jest prawnikiem. Specjalizuje się w strategiach ekspansji firm na nowe rynki, w komunikacji korporacyjnej i sprawach regulacyjnych. W TikTok odpowiada obecnie za Government Relations i Public Policy w Europie Centralnej i w Ukrainie. Wcześniej wprowadzał Lime na rynki Europy Środkowowschodniej i na Bliskim Wschodzie. Zdobywał międzynarodowe doświadczenie w biznesie konsultingowym pracując w Guangzhou w Chinach, Bangalore w Indiach i w Brukseli.

Marcin Olender
Menadżere ds. Relacji Rządowych i Polityk Publicznych dla regionu CEE w Google/YouTube.

Prawnik z wykształcenia i absolwent Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Przed dołączeniem do zespołu Google pracował w sektorze publicznym, ostatnio w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, gdzie zajmował się zagadnieniami związanymi z Internetem, od ochrony danych osobowych i cyberbezpieczeństwa po audiowizualne usługi medialne na żądanie. Obecnie zakres jego zainteresowań obejmuje przede wszystkim regulacje dotyczące treści online w UE. Jest członkiem władz oraz ekspertem w zakresie regulacji gospodarki cyfrowej szeregu polskich organizacji branżowych.

dr Magdalena Maziarz
Adiunkt w Zakładzie Translatoryki i Glottodydaktyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Adiunkt w Zakładzie Translatoryki i Glottodydaktyki, w Instytucie Filologii germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwentka Filologii Germańskiej i Podyplomowych Studiów Dziennikarstwa i Public Relations na Wydziale Filologicznym UWr oraz studiów kwalifikacyjnych z zakresu Zarządzania w oświacie. Od 2002 roku związana także z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, gdzie jest nauczycielką języka niemieckiego oraz autorką i realizatorką programu innowacji pedagogicznej dla liceum „Edukacja medialna i filmowa”, była także wicedyrektorką odpowiedzialną za kształcenie ustawiczne.

Jakub Śliż
Prezes Stowarzyszenia Pravda

Prezes i założyciel stowarzyszenia Pravda – organizacji walczącej z fałszywymi informacjami oraz edukującej na temat dezinformacji w polskich szkołach. W stowarzyszeniu odpowiada za organizację pracy, kontakty zewnętrzne oraz rozwój. Jego zainteresowanie problemem dezinformacji przerodziło się w prężnie działającą Pravdę, która jako jedna z trzech organizacji fact-checkingowych w Polsce znalazła się w prestiżowym gronie Międzynarodowej Sieci Organizacji Fact-Checkingowych (IFCN).

Mateusz Zadroga
Fact-checker portalu fakenews.pl

Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie wojskowości. W FakeNews.pl od grudnia 2020 roku. Fact-checker, analityk, szkoleniowiec. Specjalizuje się w tematach historycznych, wojskowych, rosyjskiej dezinformacji oraz działalności ruchów zwolenników teorii spiskowych.

Paweł Włoczewski
Wicedyrektor w społecznym Podkowiańskim LO nr 60

Z wykształcenia historyk, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie, wicedyrektor w społecznym Podkowiańskim Liceum Ogólnokształcącym nr 60. Jako absolwent Akademii Liderów Oświaty – Szkoły Uczącej Się – tworzy projekty aktywizujące społeczność lokalną wokół zagadnień z przestrzeni kultury i edukacji m.in. inicjator Narady Obywatelskiej o Edukacji w Podkowie Leśnej w 2019 r. oraz Trójmiasta Ogrodów dla Edukacji pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich w 2020 r. Współpracuje z instytucjami edukacyjnymi (Stowarzyszenie Demagog) w zakresie wdrażania edukacji medialnej w szkole.

Marcin Wyrwał
Dziennikarz śledczy w Onecie.

Dziennikarz śledczy zajmujący się tematyką wojskową oraz korespondent wojenny w Ukrainie, Syrii, Iraku, Libanie. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press i jednokrotnie do nagrody im. Woyciechowskiego. Autor książki o rewolucji na majdanie „…i zejdzie na ich głowy nasz gniew” oraz współautor, z Małgorzatą Żmudką, książki o pierwszej fali koronawirusa w Polsce „Nadzwyczajni”.

Marcin Fic
Marcin Fic
Członek zwycięzkiego zespołu podczas Weryfikatonu

Student politologii i dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Redaktor radia studenckiego UJOT FM, członek Koła Naukowego Publicystyki Politycznej UJ i Koła Nauk Politycznych UJ. Do jego zainteresowań badawczych należą komunikowanie polityczne i dyplomacja sportowa.

Agenda wydarzenia

8:15 – 11:30

8:15 – 9:00

Rejestracja

Prowadzenie konferencji: Patryk Zakrzewski (Demagog)

9:00 – 9:30

Oficjalne rozpoczęcie konferencji

9:30 – 10:00

Keynote speaker

Truth as a value in times of war

dr Jewhen Fedczenko (Chief Editor w StopFake.org)

10:00 – 11:15

Panel dyskusyjny

Dekada fact-checkingu w Polsce: sukcesy, trudności i wyzwania na przyszłość

Moderacja: dr Katarzyna Bąkowicz (Uniwersytet SWPS)
Magdalena Kicińska (Magazyn Pismo)
Jakub Śliz (Pravda)
dr Paweł Terpiłowski (Demagog)
Mateusz Zadroga (Fakenews.pl)

11:15 – 11:30

Przerwa kawowa

11:30 – 13:45

11:30 – 12:30

Prezentacja raportu i panel dyskusyjny

Dezinformacja oczami Polaków 2024. Raport z II edycji badania

Moderacja: Małgorzata Kilian-Grzegorczyk (Demagog)
Renata Gluza (Konkret24)
Piotr Mieczkowski (Fundacja Digital Poland)
Wioletta Rylska (GFK)
dr Karina Stasiuk-Krajewska (Uniwersytet SWPS)
Marcin Wyrwał (Ringier Axel Springer Polska)

12:30 – 13:45

Panel dyskusyjny

Jak w polskiej szkole uczyć weryfikowania informacji?

Moderacja: Patryk Zakrzewski (Demagog)
Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej
dr Konrad Ciesiołkiewicz (Fundacja Orange)
dr Magdalena Maziarz (Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej, Uniwersytet Wrocławski)
Paweł Włoczewski (Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60) 

13:45 – 14:30

Przerwa obiadowa

14:30 – 14:40

Prezentacja projektu – Weryfikaton

Podsumowanie maratonu sprawdzania informacji przed wyborami samorządowymi realizowanego z Google News Initiative przez zwycięski zespół

Marcin Fic (Uniwersytet Jagielloński)

14:45 – 1:00

14:45 – 15:00

Rozmowa

Odpowiedzialność za zwalczanie dezinformacji. Wyzwania przyszłej dekady

Agnieszka Jankowska (T-Mobile)
Małgorzata Kilian-Grzegorczyk (Demagog)

15:00 – 16:30

Panel dyskusyjny

Jak firmy technologiczne mogą skuteczniej wspierać walkę z dezinformacją?

Moderacja: Gosia Fraser (techspresso.cafe)
Oskar Braszczyński (Meta)
Jakub Olek (TikTok)
Marcin Olender (Google)
Mateusz Sztobryn (Ministerstwo Cyfryzacji)

16:30 – 17:00

Oficjalne zakończenie z podsumowaniem wniosków z konferencji

17:00 – 18:30

Jubileuszowy toast i tort

19:00 – 20:00

Wydarzenie towarzyszące w Outriders Klub

Documenting protest and civil unrest – multimedia spectacle by Ron Haviv w ramach Mixer Festival

*Obowiązuje rezerwacja miejsc.

20:00 – 01:00
Afterparty w Outriders Klub

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z prawdą. W każdy poniedziałek dostaniesz od nas mejlowe podsumowanie ostatniego tygodnia.