Keynote speaker podczas Konferencji Razem Przeciw Dezinformacji. Dyrektor szkoły dziennikarstwa Mohyla, redaktor naczelny StopFake.org, były profesor wizytujący w obu szkołach w Annenberg.
Poznaj prelegentów Konferencji Razem Przeciw Dezinformacji
Wspólnie tworzymy przestrzeń do dyskusji i wymiany doświadczeń z ekspertami, środowiskiem akademickim, mediami i biznesem na temat współczesnych wyzwań związanych z dezinformacją i edukacją medialną.
Założycielka i Prezeska Stowarzyszenia Demagog, pierwszej w Polsce strażniczej organizacji factcheckingowej, gdzie zarządza blisko 40-osobowym zespołem pracowników i wolontariuszy. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Członek Demagoga od 2016 roku. Od 2017 roku jego redaktor naczelny i wiceprezes Stowarzyszenia Demagog. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauk o polityce i administracji, ekspert od spraw wschodnich Fundacji Ambitna Polska. Członek zarządu Europejskiej Sieci Standardów Fact-checkingu (EFCSN) oraz Stałej Grupy Roboczej monitorującej wdrażanie Kodeksu postępowania w zakresie dezinformacji. W 2022 roku był członkiem Grupy Roboczej do spraw dezinformacji o wojnie w Ukrainie, powstałej przy Europejskim Obserwatorium Mediów Cyfrowych (EDMO).
Koordynator Akademii Fact-checkingu, członek zarządu w Stowarzyszeniu Demagog, ekspert w zakresie edukacji medialnej. Od blisko pięciu lat prowadzi zajęcia na temat fake newsów i weryfikowania informacji w internecie dla uczniów i studentów, nauczycieli i edukatorów oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych i biznesu.
Kieruje pracami fundacji Digital Poland, której misją jest uczynienie z Polski centrum innowacji. Jest członkiem zarządu European AI Forum – największej organizacji europejskich spółek AI (ponad 2000 podmiotów) z siedzibą w Belgii oraz wspiera tworzenie polityk cyfrowych i strategii jako Ekspert Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji w Ministerstwie Cyfryzacji.
Komunikolożka i medioznawczyni. Adiunktka Uniwerytetu SWPS. Współtwórczyni Central European Digital Media Observatory, gdzie zajmuje się badaniami naukowymi z zakresu dezinformacji oraz realizuje projekty komunikacyjne. Asesorka European Fact-Checking Standards Network, członkini zarządu Rady Reklamy, członkini Komisji Medioznawczej Polskiej Akademii Umiejętności.
Redaktorka naczelna projektu TECHSPRESSO.CAFE poświęconemu zagadnieniom wpływu nowych technologii na kwestie społeczne, polityczne i gospodarcze. Od ponad dekady zajmuje się kwestiami prywatności, cyberbezpieczeństwa, przemian w infosferze i ekspansji sfery cyfrowej w życiu człowieka w kontekstach tak geopolitycznych, jak i kulturowych. Z uwagą śledzi rosnącą rolę infosfery w konfliktach na całym świecie, szczególnie dużo zainteresowania kierując w stronę operacji wpływu.
Zastępca Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Cyfryzacji. Legislator aktualnie pracujący nad wdrożeniem aktu o usługach cyfrowych.
Doktorka habilitowana w obszarze nauk o komunikacji społecznej mediach, profesorka Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu. W swojej pracy badawczej zajmuje się etyką i profesjonalizacją zawodów medialnych, teorią i analizą dyskursu oraz badaniem dezinformacji. Autorka ponad stu publikacji naukowych oraz kilkunastu programów studiów w obszarze dziennikarstwa i mediów. Koordynatorka Central European Digital Media Observatory (CEDMO) w Polsce, członkini EDMO’s Group of Experts on Structural Indicators for the Code of Practice on Disinformation oraz ekspertka International Fact Checking Network.
Redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” i wiceprezeska Fundacji Pismo. Reporterka i laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad”. Autorka książek: Pani Stefa (Czarne, 2015), Środki transportu (Wydawnictwo Literackie, 2019) współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki Teraz ’43. Losy (Wielka Litera, 2018). We wrześniu 2021 roku ukazała się książka, którą napisała z Agnieszką Jucewicz, Dom w butelce. Rozmowy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików. Podziwia fototropizm.
Prezes Fundacji Orange, zajmującej się edukacją informacyjną, medialną i cyfrową dzieci i młodzieży oraz wspieraniem nauczycieli i liderów społecznych. Psycholog, politolog, doktor nauk społecznych, pełnomocnik rektora i wykładowca Uczelni Korczaka.
Związany z innowacjami i firmami technologicznymi od ponad 15 lat. Z wykształcenia jest prawnikiem. Specjalizuje się w strategiach ekspansji firm na nowe rynki, w komunikacji korporacyjnej i sprawach regulacyjnych. W TikTok odpowiada obecnie za Government Relations i Public Policy w Europie Centralnej i w Ukrainie. Wcześniej wprowadzał Lime na rynki Europy Środkowowschodniej i na Bliskim Wschodzie. Zdobywał międzynarodowe doświadczenie w biznesie konsultingowym pracując w Guangzhou w Chinach, Bangalore w Indiach i w Brukseli.
Prawnik z wykształcenia i absolwent Krajowej Szkoły Administracji Publicznej. Przed dołączeniem do zespołu Google pracował w sektorze publicznym, ostatnio w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, gdzie zajmował się zagadnieniami związanymi z Internetem, od ochrony danych osobowych i cyberbezpieczeństwa po audiowizualne usługi medialne na żądanie. Obecnie zakres jego zainteresowań obejmuje przede wszystkim regulacje dotyczące treści online w UE. Jest członkiem władz oraz ekspertem w zakresie regulacji gospodarki cyfrowej szeregu polskich organizacji branżowych.
Adiunkt w Zakładzie Translatoryki i Glottodydaktyki, w Instytucie Filologii germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Absolwentka Filologii Germańskiej i Podyplomowych Studiów Dziennikarstwa i Public Relations na Wydziale Filologicznym UWr oraz studiów kwalifikacyjnych z zakresu Zarządzania w oświacie. Od 2002 roku związana także z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Oławie, gdzie jest nauczycielką języka niemieckiego oraz autorką i realizatorką programu innowacji pedagogicznej dla liceum „Edukacja medialna i filmowa”, była także wicedyrektorką odpowiedzialną za kształcenie ustawiczne.
Prezes i założyciel stowarzyszenia Pravda – organizacji walczącej z fałszywymi informacjami oraz edukującej na temat dezinformacji w polskich szkołach. W stowarzyszeniu odpowiada za organizację pracy, kontakty zewnętrzne oraz rozwój. Jego zainteresowanie problemem dezinformacji przerodziło się w prężnie działającą Pravdę, która jako jedna z trzech organizacji fact-checkingowych w Polsce znalazła się w prestiżowym gronie Międzynarodowej Sieci Organizacji Fact-Checkingowych (IFCN).
Absolwent Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ukończył historię ze specjalizacją w zakresie wojskowości. W FakeNews.pl od grudnia 2020 roku. Fact-checker, analityk, szkoleniowiec. Specjalizuje się w tematach historycznych, wojskowych, rosyjskiej dezinformacji oraz działalności ruchów zwolenników teorii spiskowych.
Z wykształcenia historyk, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie, wicedyrektor w społecznym Podkowiańskim Liceum Ogólnokształcącym nr 60. Jako absolwent Akademii Liderów Oświaty – Szkoły Uczącej Się – tworzy projekty aktywizujące społeczność lokalną wokół zagadnień z przestrzeni kultury i edukacji m.in. inicjator Narady Obywatelskiej o Edukacji w Podkowie Leśnej w 2019 r. oraz Trójmiasta Ogrodów dla Edukacji pod patronatem honorowym Rzecznika Praw Obywatelskich w 2020 r. Współpracuje z instytucjami edukacyjnymi (Stowarzyszenie Demagog) w zakresie wdrażania edukacji medialnej w szkole.
Dziennikarz śledczy zajmujący się tematyką wojskową oraz korespondent wojenny w Ukrainie, Syrii, Iraku, Libanie. Dwukrotnie nominowany do nagrody Grand Press i jednokrotnie do nagrody im. Woyciechowskiego. Autor książki o rewolucji na majdanie „…i zejdzie na ich głowy nasz gniew” oraz współautor, z Małgorzatą Żmudką, książki o pierwszej fali koronawirusa w Polsce „Nadzwyczajni”.
Student politologii i dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Redaktor radia studenckiego UJOT FM, członek Koła Naukowego Publicystyki Politycznej UJ i Koła Nauk Politycznych UJ. Do jego zainteresowań badawczych należą komunikowanie polityczne i dyplomacja sportowa.
8:15 – 11:30
8:15 – 9:00
Rejestracja
Prowadzenie konferencji: Patryk Zakrzewski (Demagog)
9:00 – 9:30
Oficjalne rozpoczęcie konferencji
9:30 – 10:00
Keynote speaker
Truth as a value in times of war
dr Jewhen Fedczenko (Chief Editor w StopFake.org)
10:00 – 11:15
Panel dyskusyjny
Dekada fact-checkingu w Polsce: sukcesy, trudności i wyzwania na przyszłość
Moderacja: dr Katarzyna Bąkowicz (Uniwersytet SWPS)
Magdalena Kicińska (Magazyn Pismo)
Jakub Śliz (Pravda)
dr Paweł Terpiłowski (Demagog)
Mateusz Zadroga (Fakenews.pl)
11:15 – 11:30
Przerwa kawowa
11:30 – 13:45
11:30 – 12:30
Prezentacja raportu i panel dyskusyjny
Dezinformacja oczami Polaków 2024. Raport z II edycji badania
Moderacja: Małgorzata Kilian-Grzegorczyk (Demagog)
Renata Gluza (Konkret24)
Piotr Mieczkowski (Fundacja Digital Poland)
Wioletta Rylska (GFK)
dr Karina Stasiuk-Krajewska (Uniwersytet SWPS)
Marcin Wyrwał (Ringier Axel Springer Polska)
12:30 – 13:45
Panel dyskusyjny
Jak w polskiej szkole uczyć weryfikowania informacji?
Moderacja: Patryk Zakrzewski (Demagog)
Przedstawiciel Ministerstwa Edukacji Narodowej
dr Konrad Ciesiołkiewicz (Fundacja Orange)
dr Magdalena Maziarz (Polskie Towarzystwo Edukacji Medialnej, Uniwersytet Wrocławski)
Paweł Włoczewski (Podkowiańskie Liceum Ogólnokształcące nr 60)
13:45 – 14:30
Przerwa obiadowa
14:30 – 14:40
Prezentacja projektu – Weryfikaton
Podsumowanie maratonu sprawdzania informacji przed wyborami samorządowymi realizowanego z Google News Initiative przez zwycięski zespół
Marcin Fic (Uniwersytet Jagielloński)
14:45 – 1:00
14:45 – 15:00
Rozmowa
Odpowiedzialność za zwalczanie dezinformacji. Wyzwania przyszłej dekady
Agnieszka Jankowska (T-Mobile)
Małgorzata Kilian-Grzegorczyk (Demagog)
15:00 – 16:30
Panel dyskusyjny
Jak firmy technologiczne mogą skuteczniej wspierać walkę z dezinformacją?
Moderacja: Gosia Fraser (techspresso.cafe)
Oskar Braszczyński (Meta)
Jakub Olek (TikTok)
Marcin Olender (Google)
Mateusz Sztobryn (Ministerstwo Cyfryzacji)
16:30 – 17:00
Oficjalne zakończenie z podsumowaniem wniosków z konferencji
17:00 – 18:30
Jubileuszowy toast i tort
19:00 – 20:00
Wydarzenie towarzyszące w Outriders Klub
Documenting protest and civil unrest – multimedia spectacle by Ron Haviv w ramach Mixer Festival
*Obowiązuje rezerwacja miejsc.
20:00 – 01:00
Afterparty w Outriders Klub
Newsletter
Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco z prawdą. W każdy poniedziałek dostaniesz od nas mejlowe podsumowanie ostatniego tygodnia.